درمان بیش فعالی در کودکان

اختلال بیش فعالی یا کمبود توجه یک اختلال عصبی-رفتاری است که با علائم بی‌توجهی، حواس‌پرتی، بیش‌فعالی و دمدمی مزاج بودن شناخته می‌شود. طبق بررسی‌های انجام شده اختلال بیش فعالی (ADHD) شایع‌ترین اختلال سلامت روان است که با تخمین شیوع 5 تا 11 درصدی آن در کودکان، بیش‌ترین آمار مبتلایان را دارد. در حالت کلی ADHD در بزرگسالان شیوع کمتری دارد و تقریبا 2 تا 5 درصد بالغین به این اختلال مبتلا هستند.

علائم اختلال بیش‌فعالی یا ADHD می‌تواند در کار، مدرسه، وظایف خانه‌داری و روابط تداخل ایجاد کند. مدیریت این بیماری هم برای کودکان و هم برای بالغین می‌تواند یک چالش تلقی شود.

خوشبختانه، درمان‌هایی که برای این اختلال وجود دارد، موثر بوده‌اند و هر فرد مبتلا به ADHD می‌تواند مهارت‌های مقابله با این بیماری را برای حل درگیری‌ها و کنترل استعدادهایش، یاد بگیرد. دقیقا همان‌طور که بسیاری از افراد موفق مبتلا به ADHD این کار را کرده‌اند.

اختلال بیش فعالی

اختلال بیش فعالی (ADHD) چگونه تشخیص داده می‌شود؟
برخی کودکان و بزرگسالان مبتلا به اختلال بیش فعالی تمرکز بر انجام وظایف در مدرسه یا محل کار را دشوار می‌دانند. این افراد ممکن است مکررا و برای مدت زمان طولانی خیال‌پردازی کند.

کودکان مبتلا به ADHD ممکن است آشفته و یاغی باشند و یا در کنار آمدن با والدین، همسالان یا معلمان با مشکل مواجه شوند. کودکانی که درگیر اختلال بیش‌فعالی و دمدمی مزاجی هستند، اغلب چالش‌های رفتاری دارند که مدیریت آن‌ها برای بزرگسالان می‌تواند بسیار دشوار باشد.

از طرف دیگر، بزرگسالان مبتلا به اختلال بیش فعالی بیشتر احساس بی‌قراری یا ناآرامی دارند. در صورتی که بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی دمدمی مزاج باشند، ممکن است تصمیم‌های عجولانه‌ای بگیرند که زندگی آن‌ها را به طور نامطلوبی تحت تاثیر قرار دهد.

هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مبتلا به این اختلال، عملکرد اجرایی یعنی برنامه‌ریزی، تنظیم عواطف و تصمیم‌گیری تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بسیاری از کودکان و بزرگسالان یکی از علائم بیش‌فعالی یا بی‌توجهی را از خود نشان می‌دهند، اما ممکن است هر دو علامت با هم نیز وجود داشته باشند که به آن معمولا نوع ترکیبی ADHD گفته می‌شود.

اختلال بیش فعالی

آیا اختلال بیش فعالی یا ADHD واقعا وجود دارد؟
بیشتر روانشناسان و روان‌کاوان معتقدند که اختلال بیش فعالی یا ADHD واقعا وجود دارد. این بیماری ممکن است در خانواده‌ها به ارث برسد که در این صورت ریشه‌ی دارد. همچنین شواهد نورولوژیک نشان داده است که این بیماری با تغییراتی در رشد و توسعه‌ی مغز همراه است.

ADHD به طور واضح با مشکلات تحصیلی، کاری و روابط در ارتباط است. اما این اختلال به درمان پاسخ می‌دهد، که این موضوع اعتبار بالینی آن را نشان می‌دهد. اما اگر این اختلال به خوبی تشخیص داده نشود یا درمان نشود، به طور گسترده‌ای جای بحث دارد.

چه چیزی سبب بروز اختلال بیش فعالی می‌شود؟
مانند بسیاری از اختلالات روانی دیگر، علل ADHD هنوز در دست بررسی است. فرض بر این است که ژن‌ها، اثرات محیطی هم‌چون مواجهه با سموم در دوران جنینی و تجربه‌ی حوادث ناگوار در اوایل زندگی، همه نقشی کلیدی در ایجاد این اختلال دارند.

از آنجایی که اختلال بیش فعالی یک اختلال رفتاری است، انتظار رفتار مناسب، به خصوص در کودکان، ممکن است در برخی موارد، امکان تشخیص را تحت تاثیر قرار دهد.

اختلال بیش فعالی

اختلال بیش فعالی چگونه درمان می‌شود؟
کارشناسان معتقدند که درمان ADHD باید در اصل رفتاری یا دارویی باشد. درمان رفتاری این اختلال شامل روان‌درمانی، آموزش توجه، افزایش بازی، ساختار بخشی بهتر و … است. مطالعات انجام شده بر روی این اختلال نشان می‌دهد که استفاده از روش درمانی که ترکیبی از روش رفتاری و دارویی است، می‌تواند موثرترین روش باشد.

آیا ADHD ژنتیکی است؟
شواهد نشان می‌دهد که اختلال بیش فعالی هم زمینه‌ی ژنتیکی دارد و هم زمینه‌ی محیطی. برای مثال، مطالعات انجام شده بر روی دو قلوها نشان داده است که دو قلوهای همسان نسبت به دو قلوهای غیرهمسان احتمال بیشتری دارد که هر دو به اختلال ADHD مبتلا باشند.

هیچ ژن منفرد و مشخصی مسئول ایجاد اختلال بیش فعالی نیست. بلکه، مانند بسیاری از بیماری‌های روانی، تصور می‌شود که این بیماری با ژن‌های مختلفی در ارتباط باشد که برخی از آن‌ها هنوز شناخته نشده‌اند.

http://gg.gg/mrczy

https://v.ht/FVvMe

https://rb.gy/fhd2hv

https://opizo.com/oN2Ydy

https://bit.ly/3mmnT3o

https://shorl.com/gonagetejape

https://is.gd/avsP8D

https://0rz.tw/g4YZ8

http://urly.ir/LXO89

https://v.gd/GaI0kY

https://b2n.ir/974981

http://s.ecmaps.de/dbJHc

https://u.nu/py4vu

https://tinyurl.com/y5bptrqd

http://slnk.info/98f8k

https://shorturl.at/kITV4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *